Saginaw Valley Kennel Club Birch Run, MI 2019-04-06
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1310
Best In Show
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Top Shelf's Love Hangover
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 30
- Class: Novice Senior
- Name: Elizabeth Mignin
- Breed: Great Dane
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Entry: 580
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG High Winds Drain The Swamp
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 30
- Class: Novice Junior
- Name: Micaela Kenyon
- Breed: Bullmastiff
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Entry: 580
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Keenorth She's Hot N Spicy
Sporting Group
- Judge: Mrs. Michelle Scott
- Entry: 252
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Legacyk Twice Tempted
- Breed: Field Spaniel
- Name: CH Wyldkatz Eye Of The Tiger CGCA TKI SCN RN
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHS Remedi's Churchill Downs
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 146
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Highland's Criminal Minds Bad Boy At Ashlu's CGC
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 274
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Top Shelf's Love Hangover
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Starline's Given It Full Throttle
- Breed: Akita
- Name: GCHG Okami's Consider It Done RN CGCA CGCU TKI
- Breed: Great Dane
- Name: CH Lotz Of Luv W' Patientdanes Midnight Orders
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 98
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Camio's Charred Oak
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG High Mtn Warfox High Noon At Foxterity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert D. Ennis
- Entry: 177
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Famous Taishan Temple Dancer
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Karmas Broadway Bound
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pekehuis Shazam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Entry: 124
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Ikon's Cha-Ching
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Paula H. Hartinger
- Entry: 160
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Phoenix Rising
- Breed: Puli
- Name: GCHS Moonshadow Mind Games
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Liberty Ross Roi Guns N Roses HSAs CD RE
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Your's
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.