Greater Orange Park Dog Club Elkton, FL 2019-04-06
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 792
Best In Show
- Judge: Dr. Carol White Moser
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Tarquin Huffish Piedmonts Starboy
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Carol White Moser
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Blake Christian Hansen
- Entry: 27
- Class: Open Junior
- Name: Elizabeth Skaggs
- Breed: Basenji
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Vincent P Chianese
- Entry: 305
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Misty Hollow's Return To Neverland
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Blake Christian Hansen
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Mackenzie McAvoy
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Vincent P Chianese
- Entry: 305
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
Sporting Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 139
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Granaio Dei Malatesta Negroni Sbagliato
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Goldrox One In A Million
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Shanajen's Like A Rock
- Breed: Vizsla
- Name: CH Solaris N'Illusion N'Madkap's Steamroller Baby
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Molly
- Entry: 107
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Sawsan Bint-Bint Daba Von Haussman Of Cofino
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Vincent P Chianese
- Entry: 110
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Summit Ash Notell Motel
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Vintage Tenace Teal
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Mileka's At Last
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcastle's Stagecoach Ringo Kid V Cimmeron
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 84
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: Finnabair Mighty Centaur At Shorlyne
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Irresistibull's I'm On Fire With Ambition CGC TKN
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Irisblu The Fiddler
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH High Road Blizzard CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Peggy J. Hauck
- Entry: 122
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Blanch-O & Kaylens Bianca Del Rio
- Breed: Havanese
- Name: GCH Luffeyland's Broadway Baby
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHB Parkside's Secret Lover Of Xanadu
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 91
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Tarquin Huffish Piedmonts Starboy
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Starlight's Breakn House Rules N Love
- Breed: Schipperke
- Name: Deloran's Nick Of Time CGC TKN
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH El Huasteco Arena
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 121
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Foxcroft First Edition At Brigadoon
- Breed: Briard
- Name: CH Majestique Just My Style
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Kanna's Night Blossom CGC TKI RN
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH Isaby De Terra Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.