Packerland Kennel Club, Inc. Manitowoc, WI 2019-03-31
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1023
Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 20
- Class: Open Intermediate
- Name: Delaney Holzem
- Breed: English Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Jamie Hubbard
- Entry: 278
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHB Brynwoods Have A Field Day
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Studio N Kytra's Kovered in Kashmere
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHB Royalart's Let's Have A Party
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCH Killary's Grand Getaway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Juan Miranda
- Entry: 101
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Wynsyr Summerwinds Paladin Got Mo Attitude
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 184
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Sammantic Speed Of Life
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Szumeria's Mad Money
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Milleniums Ain't No Stopping Us RN CGCA TT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Christopher T. Moore
- Entry: 64
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Steel My Heart CA TKN
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: WMK's Choosing Fate
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Blaesing Sharob's Divine Dynasty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 163
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wang's Taxi Taxi Bobby D
- Breed: Maltese
- Name: CH Martin's Time Bomb Puff
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Juan Miranda
- Entry: 107
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
- Breed: French Bulldog
- Name: Vixbull Carbon Copy For Gypsy Canyon
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morninglow's New York Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Christopher T. Moore
- Entry: 114
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Northbay X'Sells Cheap Thrills
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Barkshire's Concealed Carrie
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Bramblyhedge Love Is Everywhere
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Jamie Hubbard
- Entry: 4
- Breed: Russian Toy
- Name: Milyi Angel Shokladny Zayat
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.