North Country Kennel Club, Inc. Syracuse, NY 2019-03-31
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1349
Best In Show
- Judge: Mr. Michael Lanctot
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Michael Lanctot
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne D. O'Reilly
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Renee McGlone
- Breed: Smooth Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne D. O'Reilly
- Entry: 18
- Class: Open Intermediate
- Name: Matilda Reck
- Breed: Flat-Coated Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Don L. Evans
- Entry: 262
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne D. O'Reilly
- Entry: 142
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Rollin' On Five Mile River
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Waterford
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Isbojorn Dunharrow's Dreamchaser
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Linda Berberich
- Entry: 242
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Bella Vita's Sambuca Malinari
- Breed: Leonberger
- Name: GCHB Pan King Pes Kosice Mutasa Z Leonkovho Raja
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Patricia Lanctot
- Entry: 110
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Dalbrae's Mockingjay Peeta Mellark
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Crescent V Raynaire V Emerick's Triple Crown
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Lackyle Bairille Dubailt
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Kathi Brown
- Entry: 128
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Pug
- Name: CH Foursquare My Time Has Come
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Piccadil's Dream A Little Dream Of Me BN CD RN RA RE CGC
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Once In A Minion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. John V. ioia
- Entry: 184
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Sierra's Summer Celebration
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Siren N CarriageHill's MakeWay For The Furious
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Willo N You's Que Sera Sera Tzowen Xinjin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Patricia Lanctot
- Entry: 201
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Cherpa's High Dollar Client
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Avalon's Aristocrat
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Harmony Yosemite Sam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Dianne P. Miller
- Entry: 1
- Breed: Mudi
- Name: Starcrest Rogue In The Night Sky
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.