Columbia Missouri Kennel Club Gray Summit, MO 2019-03-30
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 704
Best In Show
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
Junior Showmanship
- Judge: Angela Pickett
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Hunter Calvelage
- Breed: Tibetan Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 208
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Triplecrest Easter Parade
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Angela Pickett
- Entry: 17
- Class: Novice Junior
- Name: Evan Catterson
- Breed: Brussels Griffon
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 208
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Samabel Banjopets Ain't Over Till It's Over CA
Sporting Group
- Judge: Jeffrey G. Pepper
- Entry: 81
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Crimsonacre Come Running
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield N.Chebaco Here And Now
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Hearthside Hawaiian Ballet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Edmund Dzuik
- Entry: 60
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Trabeiz Hundeleben Philippe Philoppe MW
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Coburn's Kaleidoscope At Baronwood
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Highland Rim Mr. Duke Ellington Dog House Blues
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Deluxe Return On Investment
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 144
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwind's Float Like a Butterfily
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Sketchbook Rodeo Clown Ratn
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergrove's Game On CD PCD BN RN CGCA TKN
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Protocol's I Came I Saw I Sparkled
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: robert hutton
- Entry: 64
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHB Juger Edelweiss Prince Lionheart
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Gabi With Tan Tien Qi
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: Jeremy (Cardenas)
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH River Road Western Skye At Sodak
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Angela Pickett
- Entry: 80
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Zhen's Dream On
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rodells All About Burt
- Breed: Shih Tzu
- Name: Sarjan's I Don't Care What U Like
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: robert hutton
- Entry: 78
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Glendar's Next Big Thing
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Gadabout Willful N' Wanton
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Xu-Fei Platinum Strait To Dah-Lei-Woo Blondie
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Eternal Reign
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 100
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Reata's Lambluv Times Square
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Charbo's A Song In my Heart V Jalyn
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Sterling Shine The Light
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.