Scottsbluff Kennel Club Mitchell, NE 2019-03-29
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 570
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kean Shirmont Christian
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kathleen V. Carter
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Tony Farley
- Breed: Rough Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kathleen V. Carter
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Angel Mason- Warren
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Sidney L. Marx
- Entry: 89
- Breed: English Setter
- Name: GCH Country Squire Center Stage
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHS Rolyart's Navigator @ Painted Sky Farms
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Voyager's Case Closed JH DJ
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH D&D Hill Country Blackmail
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Sidney L. Marx
- Entry: 63
- Breed: Afghan Hound
- Name: Polo's Citywinds Roman Ruler
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Taryn Hamilton Of Pinehurst
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Chaparral N Sovereign Dragon Fire
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Dekenchar's Howlaway's Leader Of The Pack
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 119
- Breed: Akita
- Name: GCHS Ali'i Ak Tsunami's Copyright
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Azteca's Red October
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH New History At Russian Bears
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Marinella's Baby You Can Drive My Car
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 40
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Chyscott's She Sets The City On Fire
- Breed: Russell Terrier
- Name: D.B.F. Getting Jiggy With It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 76
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kean Shirmont Christian
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Karals Won't Apologize
- Breed: Pug
- Name: GCHS Andi On Deck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Bill Lee
- Entry: 71
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Hapi-Dal Bear Necessities
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Sherwood's Singing In The Rain At Keeshond Heaven
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHB Kotaro Go Kobushi Shiba
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Speak EZ 'N Cinergy's Walking on Sunshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Janice Leonard
- Entry: 60
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Dancer's Frozen Assets
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHS Straight Arrow's Feel The Heat With Corral West
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Abington's Way Out West
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHB Northhills Beast Of Burden
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Bill Lee
- Entry: 1
- Breed: Russian Toy
- Name: Gingerbred Steel Magnolia
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.