Delaware County Kennel Club, Inc. York, PA 2019-03-17
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 2282
Best In Show
- Judge: James Taylor
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Spliting The Defense
Reserve Best In Show
- Judge: James Taylor
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB IL Granaio Dei Malatesta Negroi Sbagliato
Junior Showmanship
- Judge: Jason Hoke
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Faith Rogers
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Lisa Warren
- Entry: ---
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Riversong's Dances In The Vines
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Jason Hoke
- Entry: 21
- Class: Open Intermediate
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Lisa Warren
- Entry: ---
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Stonewood's Honorable Sir Of Fenwick TKN
Sporting Group
- Judge: Jan Paulk
- Entry: 689
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB IL Granaio Dei Malatesta Negroi Sbagliato
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield N Chebaco Just So You Know
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Pond Hollow Third Time's A Charm RN BN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Camille McCardle DVM
- Entry: 506
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett Air Force One
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Fifth Dimension Of Sura
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Trireme The Continental
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Robin Stansell
- Entry: 632
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergrove's The Name Of The Game
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG T And T's GMJ's The Inimitable Doc Holliday
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA RN BN
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Lloyd Constantine Amodei
- Entry: 175
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Linum The Juggler
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Woburn Barberry Iron Man
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Arderry Penny Red To Jaeva
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Wards Creeks's Back To The Future At Maplewynd
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Jason Hoke
- Entry: 292
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Primrose
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout Never Say Never
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo The Man In The Mirror
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Integra's Cascade of Pearls
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Cindy Stansell
- Entry: 431
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Dreamland's Game Changer
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Anne Marie Taylor
- Entry: 356
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Spliting The Defense
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHB Castle Butte Daryl DixonAt Adler Acres
- Breed: Beauceron
- Name: GCH Jeremiah Beowolf Des Monts Du Lac
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.