Fort Lauderdale Dog Club, Inc. Davie, FL 2019-03-02
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 566
Best In Show
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Tarquin Huffish Piedmonts Starboy
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 19
- Class: Open Intermediate
- Name: Jessica Braatz
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Julianna Medina
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 109
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Firelight Citius Altius Fortius At TruBlu
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Highfield Heywire Reece Best Of The Best A DD'S JH
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Best-Of-T-Best
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB GoldRox SunnyDreams Fire Starter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 90
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sura Tell Me Lies Zanza
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Fetch & Smell Wolfrun Wolverine
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Lanbur & Magnolia's Erin Go Bragh
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: 85
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Summit Ash Notell Motel
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: Histyles Moana
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Belz Catch My Breath
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Saltwater's Angelus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 38
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Cheltenham Love In Paris
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 118
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHB Parkside's Secret Lover Of Xanadu
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Shih Tzu
- Name: Hearty Look At Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 78
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Tarquin Huffish Piedmonts Starboy
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Alante Polar Star First On Front Street
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Ivoss Zorro Broken Drum Del Rey CGC RNTKN
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E Noe
- Entry: 36
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Alenclaud Robin
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Marabil's Shoot To Thrill PT
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Noblestarzz Music OTH Wind
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Dynasty's Fire Starter TKN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 2
- Breed: Mudi
- Name: Akekal's Ain't Misbehaven
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.