Lost Dutchman Kennel Club Phoenix, AZ 2019-02-04
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1264
Best In Show
- Judge: Mrs. Judi Bendt
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Judi Bendt
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jeffrey Langevin
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Kyle Bismore
- Breed: German Wirehaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Lee Herr
- Entry: ---
- Breed: Welsh Terrier
- Name: Redsky's Rangel's Rememberance
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jeffrey Langevin
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Delaney Pagliotti
- Breed: Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Lee Herr
- Entry: ---
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Summit N Dals Alley Smooth Operator
Sporting Group
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: 197
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Tuckaway Talented Oliver Twist
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Paradigm's Field Of Leongolden
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Windntide Beachcomber
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Roberto Velez-Pico
- Entry: 158
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Cu Muirin Townshend Of Eagle
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Jorogz Ember N' Ashes At Liebran
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Juba Lee's Comin Better Hide Your Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Luis F Sosa
- Entry: 258
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Dodger Blue Of Glacier
- Breed: Boxer
- Name: CH Irondale N Katandy's Clear Blue Skies
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Driftless Master Of Ceremonies
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Patricia Lanctot
- Entry: 112
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Lion-L Super Chief Of Hansenhaus
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Villassa Country Belle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Rafael de Santiago
- Entry: 160
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kean Shirmont Christian
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Karals Won't Apologize
- Breed: Maltese
- Name: GCHS C And M's Fabio
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Solino's She Is The One
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Luis F Sosa
- Entry: 120
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight Where We Left Off For Amethyst
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Vaje's Public Enemy Number One
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Showbiz Graybulls New Girl In Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Michael Lanctot
- Entry: 224
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Briard
- Name: GCH Mon Amies Last Man Standing
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Shadow Acres & Chppae's Dangerous Liasions HT
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH RDiamond Bar Ice Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.