Battle Creek Kennel Club, Inc. Marshall, MI 2014-07-12
Posted by: -
Total Entry: 994
Best In Show
- Judge: Mr. David Bolus
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David Bolus
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Kathryn Lanam
- Entry: 9
- Class: Master
- Name: Megan Livingston
- Breed: Tibetan Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: ---
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Foxfire's Full Force Gale
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Betsy Horn Humer
- Entry: 130
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: CH Nexus Roundhay CMDR Adam Dalgliesh
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Riverwatch Grand Illusion
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Hardwood's Full House
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 112
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Foxfire Full Force Gale
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Learalee's Baywatch MW
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Silhouette's AU Fish
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Peter Gaeta
- Entry: 200
- Breed: Samoyed
- Name: GCH White Eagle's The Sky's The Limit For Alpine Glo
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Sunvalley's Its As Simple As ABC
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Carma Que's Hillbilly Champagne
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCH Glidden's Lady Isabella
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Marjorie Underwood
- Entry: 91
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tsarshadow Kentucky Windage At Foxheart
- Breed: White Bull Terrier
- Name: CH Aragon's A Perfent Storm At Ruffin
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Camio's Educated Exemplar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Shelley Hennessy
- Entry: 195
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH South Folk's Sweet Harmony
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Sirrah's Night Fever
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 142
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Diva's Bastille My Heart
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Dakota Aqua Dot Kaeleb CGCA BN RN CA CD
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Roberta Campbell
- Entry: 107
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Puli
- Name: CH Szep Apati Angyal
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wyndcrest Your Place Or Mine?
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.