Middle Peninsula Kennel Club of Virginia Richmond, VA 2019-01-26
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1292
Best In Show
- Judge: Joan Savage
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Reserve Best In Show
- Judge: Joan Savage
- Breed: ---
- Name: ---
Junior Showmanship
- Judge: David Peat
- Entry: 14
- Class: Open Junior
- Name: Braedy Cooper
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: David Peat
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Brielly Cipriotti
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Dr Donald Sturz
- Entry: 233
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHB Quiet Storm My Boy's Wicked Smart CGCA TKA
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHB Pond Hollow The North Wind
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Windy Hill Royal Darling JH
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Entry: 277
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry 's Stonewall Jackson
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Robert Shreve
- Entry: 191
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG River Grove's The Name Of The Game
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Jernan's Rudolf Valentino RN
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Connie Clark
- Entry: 185
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Highland Glen My Halleujah
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Yeloman Longvue G'Day Mate
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Rioga Hakuna Moscato
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Pamela Pe
- Entry: 123
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Once In A Minion
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Ging's Vagely Noble
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Integra's Maja Scattered Pearls
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Primrose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: George Milutinovich
- Entry: 83
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Tarquin Huffish Piedmonts Starboy
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Sassafras One's Vogelflight Honor To (Eli)
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sidestreet Shameless
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Nathaniel Hall
- Entry: 169
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Xtacee Beach Cruiser
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Qubic's Tru Blu At Peek-A-Boo CD PCD BN RA CGC
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Jana Armitage Freelance ,AX,OAJ,NF,CGCA,CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.