Puyallup Valley Dog Fanciers, Inc. Puyallup, WA 2019-01-14
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1536
Best In Show
- Judge: Mr. David W. Haddock
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David W. Haddock
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Laura Viola Pearson
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Amiah U. Nelson
- Breed: Basenji
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. John C. Ramirez
- Entry: 526
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Laura Viola Pearson
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Sarah Stong
- Breed: Miniature Schnauzer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. John C Ramirez
- Entry: 526
- Breed: Bulldog
- Name: D'Vista Ode To Stardust
Sporting Group
- Judge: Mr. Gregory A. Anderson
- Entry: 287
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Golden Empire's Double Action Remington JH CGC
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Harlequin That Thing You Do
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Smoketree's Encore
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Darren Bowey
- Entry: 187
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Right Said Fred
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCH Jep Boone Is Breaking Bad
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH J-Walk Devil's In Disguise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sharon Smith
- Entry: 302
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHG Kris's Kountry Poker Face
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 169
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Sheep Creek Azule Of Krisma
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Miss Evalyn Gregory
- Entry: 186
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Adoration's Start Me Up
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Canton Fearless
- Breed: Papillon
- Name: GCH Belle Vie Just You Wait
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
- Entry: 195
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHP Dv9K9's Talvi Lahja
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG LeBull's Reveries Harrigan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Prof. Douglas Taylor
- Entry: 210
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Beauceron
- Name: GCHP Maitrise Du Chateau Rocher CGCA TKA TT RATN
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHS Aurealis Endeavour
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Snowdowne Something Square At Celtic Cross
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
- Entry: 1
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Quelle Aubaine D'Eroudur
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.