Grand River Kennel Club, Inc. Madison, OH 2014-07-11
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 926
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara G. Pepper
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara G. Pepper
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Dynasty's Husky Lucky Strike
Junior Showmanship
- Judge: Meghen Riese-Bassel
- Entry: 18
- Class: ---
- Name: Carson McCorvey
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara G. Pepper
- Entry: 348
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Appassionato Jp Monamour's Star
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Espen Engh
- Entry: 163
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Stonypoint's Time To Reign
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Double Gun's A Royal Flush JH
- Breed: Brittany
- Name: GCH Premier's The Chosen One Of Dream Hi
- Breed: English Setter
- Name: GCH Summer Hill Bella B Magic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Yoshio Mori
- Entry: 218
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Sharqiya Who Dares Wins SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: John P. Wade
- Entry: 146
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Dynasty's Husky Lucky Strike
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Boxer
- Name: GCH Valley's Hon
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH High WInds Three Hour Tour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: ---
- Entry: 41
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely Signature
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Foxburrow Celebrity Apprentice
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: CH Emerald Isle's Sweet Molly Malone With Daulton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Yoshio Mori
- Entry: 103
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
- Breed: Havanese
- Name: GCH Ambler SherRex's Contagious Attitude
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Escada's Perf
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Gdm Zenyatta At Lakeside
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Carl E. Gomes
- Entry: 109
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Byrequest Bon Mot
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Foxfair Rudy Valentino
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Sierra's Glo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 143
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Overland Deal Me In
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Sunnyains In It To Win It
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Kosmar Striking Back Of Bridgelady
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Trelynn's Something About Amy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Carl E. Gomes
- Entry: 1
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: Black Majesty Stop Me If You Can
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.