Corpus Christi Kennel Club, Inc. Sinton, TX 2019-01-13
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 558
Best In Show
- Judge: Mr. Yuri Fabricio Pastor
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Yuri Fabricio Pastor
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Grace Stewart
- Breed: Irish Water Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 154
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Sandstorm Grand Slam
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Marvin Parchman
- Breed: Brittany
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 154
- Breed: Saluki
- Name: CH Shahtani Pequest Twilight Zvart CM
Sporting Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Wilhauck
- Entry: 82
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Master of T Arts
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Emmawood's Changes In Latitudes
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Greenstone's Steam Eligar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
- Entry: 78
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett Air Force One
- Breed: Basset Hound
- Name: Frodo Wesole Smutasy
- Breed: Saluki
- Name: CH Shahtani Pequest Twilight Zvart CM
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG J-Walk's Pink Diamond SW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 86
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergrove's Cloudy Bay
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Magicwinds River Of Dreams TT CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Divine Acres I've Arrived At Regent
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Alane L Gomez
- Entry: 40
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Klassique's Good Morning Starshine
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Kelwyn's High Society
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Itsy Bitsy Thisledown Family Legacy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Wendy G Willhauck
- Entry: 115
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-Net Rockys Little Dillio
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rodell's All About Burt
- Breed: Pekingese
- Name: CH Sunrise Dragon Mister Twister
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Alane L Gomez
- Entry: 82
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Sandstorm Grand Slam
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 66
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHS Heidelberg's Hanna Bonnie T
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHP Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin' C
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHS Adagio N Belbrook's Espirit de Fantasia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.