Mississippi Gulf Coast Kennel Club Gulfport, MS 2018-12-08
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 611
Best In Show
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Harmoni Plana
- Breed: Beagle (over 13")
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Lew Olson
- Entry: 171
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Bellagio Unforgettable
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 11
- Class: Open Junior
- Name: Jayden Foster
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Lew Olson
- Entry: 171
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Baha Pyramid Scheme JC BN CGC NAJ TKA
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 87
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Dias Lxe Saesar (Republic of Korea)
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Rozebottel's Strawberrylicious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 80
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Deluxe Classic Design
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Karasar's Iconic
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Bindura's Breaker Of Chains SC FCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 84
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run Maximus Commander In Chief
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Cadillac Cocoa Butter Kisses TKN FDC BCAT
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 66
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Klassique's Good Morning Starshine
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Absolute Dark Chocolate Caramel And C Salt CA BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 95
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Pekingese
- Name: GCHG Hiwins Lucas At Dabuew
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Timeless Stella By Starlight Aero
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Trebeck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 99
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Berenbrock's Hellova Storm "Bolt"
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Nspir'd's Bayside I Scream Special
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 98
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Dancer's Frozen Assets
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Aubrey's Mystery Date For XIV Karat
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Shalimar & Oakwood Message In A Bottle Renegade
- Breed: Pumi
- Name: GCHG Italianstyle Casper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 2
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Sinanju's Naga Jolokia Of Sunny PT
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.