Riverside West Kennel Club of Greater New Orleans Gulfport, MS 2018-12-06
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 506
Best In Show
- Judge: Mr. Roy W. Keiser Jr
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Roy W. Keiser Jr
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Deborah V Boyd
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Zoey Prado
- Breed: Beagle (13" and under)
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 126
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Baha Pyramid Scheme JC BN CGC NAJ TKA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Deborah V Boyd
- Entry: 5
- Class: Open Junior
- Name: Jayden Foster
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 126
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Jewelbox Bonnie Blue Belle Of Sangeo RATN CGCU CA BCAT CGC
Sporting Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 68
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Rozebottel's Strawberrylicious
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG SoundView's Master Of The North
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 62
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Korsakov Love A Mystery At Lost Key BCAT CGC
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Mirepoix's Low Rise Boyfriend
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Walmar-Solo's Thank My Lucky Stars SL CGC TKN
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 78
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Greybeard BCB Yamada Kuma Go
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run Maximus Commander In Chief
- Breed: Leonberger
- Name: GCHB Lowenhohle's Magical Phalin Perrin THDN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: 57
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Jewelbox Bonnie Blue Belle Of Sangeo RATN CGCU CA BCAT CGC
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHP Ainle Something To Talk About
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Klassique's Good Morning Starshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 81
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Trebeck
- Breed: Pekingese
- Name: GCHG Hiwins Lucas At Dabuew
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Tyava's Sugarfoots Strike Force
- Breed: Havanese
- Name: Hola Diamond De Ciello
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: 81
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Bar-None Aim For The sky
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Urbanventures Good Vibrations!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sharon Newcomb
- Entry: 77
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Shalimar & Oakwood Message In A Bottle Renegade
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Abingtons Way Out West
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Ozark Crest Mr. President
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 2
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Sinanju's Naga Jolokia Of Sunny PT
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.