Chesapeake Kennel Club of Maryland West Friendship, MD 2018-11-30
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 878
Best In Show
- Judge: Mr. Paul F. Willhauck
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Paul F. Willhauck
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: ---
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Dragon Shields's Gold Standard At Windy Hill
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: ---
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Dartan's Firefly At Amorini
Sporting Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 252
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Legacy Oaks Emperor
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Ivywood Fusion
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Pond Hollow Third Time's A Charm RN BN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 97
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Jomara's Mystic Heart Of Gold
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: Clothilde Von Der Ochtruper Nachtigall CGC
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenaningans
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Diamond Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 156
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG River Groves The Name Of The Game
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHG Casa Reale's Skyline's Surfer "Hudson"
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Odyseas Starry Night At Pouch Cove
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Linda L. Reece
- Entry: 93
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Linum The Juggler
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Baishan Chihenne Band (Luna)
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Summerwynd Sorsoress
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
- Entry: 77
- Breed: Havanese
- Name: GCH Shatara's & Shira's Figment Of Your Imaginatio
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Trebeck
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Hallmark's Sandbox Slugger At Markenhaus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Beverly A. Drake
- Entry: 81
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Skyline's Path To The Highest Peak OAJ NA
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Whispering Pines The Right To Silence At Fox
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 116
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Spliting The Defense
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Coastal Views Blueberry Hill
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 3
- Breed: Barbet
- Name: Hichory Tavern Fortune Cookie DJ
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.