Rock Creek Kennel Club West Friendship, MD 2018-11-23
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 685
Best In Show
- Judge: David Kirkland
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Primrose
Reserve Best In Show
- Judge: David Kirkland
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
Junior Showmanship
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 5
- Class: Open Junior
- Name: Braedy Cooper
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 5
- Class: Open Junior
- Name: Annalise Walgreen
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs Robt(Polly)Smith
- Entry: 177
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Legacy Oaks Emperor
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHB Quiet Storm My Boy's Wicked Smart CGCA TKA
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Lunn's Xtraordinare' Of Marlyn
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth N Illusion Slippery When Wet JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 109
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Whippet
- Name: Laurel Chase Private Benjamin
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Imari's Soul of Unity
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Isbojorn Dunharrow's Dreamchaser
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: P.Levi Marsman
- Entry: 143
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Odyseas Starry Night At Pouch Cove
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Cot'N Pic'N Top Shelf
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Rocket's oh No! It's Devo At Fahnestock
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Bella Vita's Sambuca Malinari
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 80
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Whiskeybae Haslemere Habanera
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monomour My Favorite
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Argyles Red Diamond
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Joval The Force Awakens
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr Robt Smith
- Entry: 82
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Primrose
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Trebeck
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Foxmore Tough Targa
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Kallene Backseat Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr Robt. Smith
- Entry: 89
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Aris Ascension
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Siren N Dakota's Star Spangled Banner Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Robt(Polly)Smith
- Entry: 97
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero Here We Go At Charson
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Spliting The Defense
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.