Seminole Dog Fanciers Association Ocala, FL 2018-11-15
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 895
Best In Show
- Judge: Mrs. Jacqueline Quiros-Kubat
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Jacqueline Quiros-Kubat
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Rodney E. Herner
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Racheal Desantos
- Breed: Black Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Rodney E. Herner
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Jessica Braatz
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Penny DiSiena
- Entry: 135
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG SoundView's Master Of The North
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Jubilee Swing Low Sweet Chariot BN CA CGCA OJ TK
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Takemehome Return To Sender
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Rodney E. Herner
- Entry: 140
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Just Meant To Be Of Meadow Valley
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS GrandCru Sine Qua Non
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Dream With Your Eyes Open SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. R.C. Williams
- Entry: 183
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Ivoss Smokey Topaz
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Schohaus Let The Sunshine In
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like Abee CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Sylvia T. Barkey
- Entry: 76
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Rockstaff Celtic Guardian CGC TKN FDC
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Irisblu The Fiddler
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Jet Aire's Cosmic Discovery
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Nancy Liebes
- Entry: 138
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Chalee Go Common Classic
- Breed: Havanese
- Name: CH Wyhaven Delta Dream's Come True
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Foxmore Tough Targa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. R.C. Williams
- Entry: 87
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Aris Ascension
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Majestys Legaxy Another Easy Masterpiece
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Champagne Wishes
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Canmoy's Boston Onwards
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Terill S. Udenberg
- Entry: 129
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Wyndemere's Baby U Can Drive My Car CGC TKP
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHS Peikkovuoren Talviturkki
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB GatorHeaven's Total Eclipse Of The Heart
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Pecan Valley To Catch a Thief
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. R.C. Williams
- Entry: 3
- Breed: Russian Toy
- Name: Gingerbred Olympic Gold RA CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.