Jacksonville Dog Fanciers' Association Ocala, FL 2018-11-11
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1190
Best In Show
- Judge: Ms. Laurie King Telfair
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Laurie King Telfair
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry L Berrios
- Entry: 27
- Class: Open Intermediate
- Name: Zoey Linn Porter
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy L. Dougherty
- Entry: 389
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Bold City's Amina Pollux Solveig
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Adrianna R. Martin
- Breed: Smooth Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy L. Dougherty
- Entry: 389
- Breed: Harrier
- Name: CH Blythmoors Jump At The Chance CGC TKN
Sporting Group
- Judge: Mr. Alberto Berrios
- Entry: 218
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Gemini's Wonder Boy
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG SoundView's Master Of The North
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Davris Tabatha's Dutch
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Daniel W. Dowling
- Entry: 129
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS GrandCru Sine Qua Non
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More
- Breed: Whippet
- Name: Sportingfields N Advocate's Sunny Day
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 212
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Mysticlight's The Maison Valentino O'Kristari
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCH Chevaliers Du Roland's Pumpkin Pie
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Skansen's Miss Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 101
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Irisblu The Fiddler
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Opal Ridge Dragon Lilly
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Zumbro River Joshua
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Daniel W. Dowling
- Entry: 195
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Wenshu Thrill Of Da Game
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 149
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: Standard Poodle
- Name: Kaylen's Chaseton Viva La Vigilante
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Roxom Del Rey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: 175
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Xtra Style
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's Magical Meemie CGCA
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHS Peikkovuoren Talviturkki
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 2
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Sergeant Bravo Avoir Du Cachet
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.