Wine Country Kennel Club Napa, CA 2018-11-10
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1119
Best In Show
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Ebony's As Good As It Gets For Highwood
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Joan M Zielinski
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Gillian Campbell
- Breed: Rhodesian Ridgeback
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
- Entry: 370
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Joan M Zielinski
- Entry: 16
- Class: Open Intermediate
- Name: Lilly Angeline Bennett
- Breed: Cirneco dell'Etna
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
- Entry: 370
- Breed: Puli
- Name: GCHG Cordmaker Boys Will Be Boys
Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth "Beth" Sweigart
- Entry: 228
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Golden Empire's Double Action Remington JH CGC
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Segre's cheese Not That Into You @ Alerion
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 147
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG Oak Hill's Heart Of Gold
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Impala Ladies Love Outlaws JC CGC
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick Sanchu Gilbey On Ice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 263
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Ebony's As Good As It Gets For Highwood
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Topaz Green Hornet
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Addox Dancing The Night Away
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Toraq's Breno Of Yesteryear
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Marjorie J. Underwood
- Entry: 89
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHP Noble's Random Reaction At Toria
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 137
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Adoration's Start Me Up
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Cobeauche When You Wish Upon A Star
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Inge Semenschin
- Entry: 121
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken RD's Can We Talk At Prunehill
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Xeralane's Bite Me
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players As You Like It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 117
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHB Legend's American Sweetheart Of TopHat N Suboja
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite
- Breed: Puli
- Name: GCHG Cordmaker Boys Will Be Boys
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.