Sacramento Valley Dog Fanciers Assoc. Inc. Dixon, CA 2018-10-28
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1401
Best In Show
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHS Rockledge Mr Murphy Of Meath
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Diana L Skibinski
- Entry: 32
- Class: Open Intermediate
- Name: Brannen Singh Damon
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 458
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Diana L Skibinski
- Entry: 32
- Class: Open Senior
- Name: Molly Anne Forsyth
- Breed: Borzoi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 458
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Kallehan's Hear Me Roar
Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 196
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Spinfandel The Force Is Strong
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Parador Sinnadar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 161
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Arubmec's Top Model
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Republik's Murder She Wrote
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Camelot's Leo, King Of Beasts
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Windborn One Crazy Summer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 248
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Chancellor's Hi Flyin Mt Zion DT CGC CGCA TT
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Topaz Green Hornet
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Rena'ssance Sirius Rising
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Lorraine W. Bisso
- Entry: 97
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHS Rockledge Mr Murphy Of Meath
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS McHill's Hat Trick
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellienside Red Ike At Eskwyre
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert E.Hutton
- Entry: 142
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Wizbang And Ahram Johnny Walker
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Canton Fearless
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Wyndancer Silver Lining
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Diana L Skibinski
- Entry: 176
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Kastle's Go Speed Racer
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Alfta Del Rey
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH Copperdots Kibo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Leslie A Earl
- Entry: 305
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Rosewood's Galileo
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHP Jotunn Bella Binna CA CGC TKI
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Rosewood Sea Quest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 2
- Breed: Russian Toy
- Name: Luxurious Man Iz Marialgrada CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.