Bell County Kennel Club Belton, TX 2018-10-20
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 858
Best In Show
- Judge: Mrs. Wendy L. Paquette
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Wendy L. Paquette
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
Junior Showmanship
- Judge: Mr. John F. Booth
- Entry: 8
- Class: Open Intermediate
- Name: Faith Fadel
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Margo E Klingler
- Entry: 251
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. John F. Booth
- Entry: 8
- Class: Open Junior
- Name: Catherine Sampson
- Breed: Pug
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Margo E Klingler
- Entry: 251
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Sidney L Marx
- Entry: 193
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG SoundView's Master Of The North
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHP Everso's Toein' The Line
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Sweetwood's Knave of Hearts
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Master of T Arts
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Sidney L Marx
- Entry: 104
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Windborn One Crazy Summer
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Juba Lee's Comin Better Hide Your Heart
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Granvalero's Shining Star SL
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Just Wright Over The Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sandy I. Wheat
- Entry: 122
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Erregen's Little Deuce Coupe
- Breed: Boerboel
- Name: GCHB Fuller's Simply Irrestible FDC CA RATO DN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Margo E Klingler
- Entry: 50
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Spindletop's Miles And Miles of Texas
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Nightengale Carry On At Barnstable
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's Too Much Is Not Enough
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Wendy L. Paquette
- Entry: 179
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Infiniti She's Got Legs
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Timeless Forever Twenty One
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Wendy L. Paquette
- Entry: 93
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D' Toledo 'The Handsome Man' Muneco
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John F. Booth
- Entry: 107
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Karisma's Unforgettable
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Sindarin's Where The Magic Begins
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Lew Olson
- Entry: 1
- Breed: Russian Toy
- Name: Rock Den Tonya Gromyro
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.