Douglasville Kennel Club of Georgia Atlanta, GA 2018-10-19
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1184
Best In Show
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Betty Regina Leninger
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Jonathon Wehry
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 303
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: Hanlon Bel Air Gypsy-Rose Lee CGC CA DN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Betty Regina Leninger
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Haley Coker
- Breed: Irish Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 303
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Sassapine Sanctus
Sporting Group
- Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
- Entry: 184
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Clearwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Brittany
- Name: CH Brigadier's Triumphant Under Fire MH
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Willamette's Lookout Catching Fire DS DM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Denys Janssen
- Entry: 196
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Celtic Lore's Perfect Storm JC
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Wildwood New Year's Rockette At Fiery Run
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Entry: 181
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Raintree Erinwood Dixie's Pin Up Girl V Elan
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Taliszman Pull The Perfect Pint CGC
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennu Zver CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 163
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG The Black Magic Woman Of Braveheart
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Taliesin Oscar Winner
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 172
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Plantation's Fun In The Sun
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfells Almost An Angel At St. Johns
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Betty Regina Leininger
- Entry: 160
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Berenbrock's Hellova Storm "Bolt"
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Carousel's Polar Express
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Dreammaker Salishan's Starry Starry Night
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 99
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Cornus One In A Row RN CGC
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Riverside Get Over It
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Sans Brancos Karate Kid
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Mysharas Amercian Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Betty Regina Leininger
- Entry: 7
- Breed: Russian Toy
- Name: Grand A Tandem Insbruk
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.