Onondaga Kennel Association, Inc. Romulus, NY 2018-09-28
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1413
Best In Show
- Judge: Mr. Robert Stein
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert Stein
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: 8
- Class: Master
- Name: Renee McGlone
- Breed: Smooth Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: ---
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Hobbara's I Dreamed A Dream
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Rachel Eckler
- Breed: Shetland Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: ---
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Angelheart N Adorabull's Moose On The Loose
Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 324
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Rosette Versailles
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG SandsCape Who's That Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: 211
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 254
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG River Groves The Name Of The Game
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 115
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Lackyle Bairille Dubailt
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB Bluelough High Voltage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
- Entry: 128
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Quest Y-Knot Indiana Jones
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Marquant Worth The Wait
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Helen Stein
- Entry: 176
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Whispering Pines The Right To Silence At Fox
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 159
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeaver
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Ringsend Serenade For Winds
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: 3
- Breed: Lancashire Heeler
- Name: Prestige Miss Amazing TKN
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.