Anniston Kennel Club Lincoln, AL 2018-09-22
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 396
Best In Show
- Judge: Catherine Bell
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH WindSpirit ROD's Amazing Grace
Reserve Best In Show
- Judge: Catherine Bell
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Jet Aire's Cosmic Discovery
Junior Showmanship
- Judge: Mary Lee
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Kiera Karlin
- Breed: Finnish Lapphund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Carolyn Alexander
- Entry: 149
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Merrylee's Rabbit Commander
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mary Lee
- Entry: 8
- Class: Open Junior
- Name: Aubrey Wertz
- Breed: Smooth Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Carolyn Alexander
- Entry: 149
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB Willo's Rolls Parked At MaGoo's House
Sporting Group
- Judge: Sheila Smith
- Entry: 33
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Willamette's Lookout Catching Fire DS DM CA
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Chestnut's Sharp Dressed Man
- Breed: English Setter
- Name: CH Triple Creek Radiant Beams Of Light
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHS Wyld Winds Into The Woods
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Tim Catterson
- Entry: 69
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Wildwood New Year's Rockette At Fiery Run BCAT
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Karasar's Iconic
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Jackpot's Come On Feel The Noise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Carolyn Alexander
- Entry: 81
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Tboldt Northern 4ce Knatchbull RN CA CGC
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Topaz Mack Daddy
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHB Aegis Captain Chunk
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Carolyn Alexander
- Entry: 50
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Jet Aire's Cosmic Discovery
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Hi-Kel Terrydale Troubadour
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Mosaic's Fifth Element
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Reignon Lutra's Morgan Le Fay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Tim Catterson
- Entry: 62
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Sir Newton
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: CH Sunkissed Sorry Not Sorry
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Infiniti Stars Fell on Alabama
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rodells All About Burt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Carolyn Alexander
- Entry: 44
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Champagne Wishes
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB Willo's Rolls Parked At MaGoo's House
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Ambrier's Kan Sing's Rock-N-Roll Reunion At Sirius
- Breed: Dalmatian
- Name: Lakeshore's Cuddle Dudds
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Danelle Brown
- Entry: 56
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH WindSpirit ROD's Amazing Grace
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Uretopia N Outrun Bold Venture
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Epic Just Before Dark At Sugarok
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: David Alexander
- Entry: 1
- Breed: Russian Toy
- Name: Highfield Rhiannon Love To Love Her CA BCAT TKI
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.