Kennel Club of Freeborn County, Minnesota, Inc. Albert Lea, MN 2018-08-12
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 635
Best In Show
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 22
- Class: Open Intermediate
- Name: Skylar Finn
- Breed: Mastiff
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 22
- Class: Open Junior
- Name: Izabelle S. Burg
- Breed: Smooth Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 105
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHG Quattro Zampe Micca JH
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH Bow-K's After Mash
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCH Killary's Grand Getaway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Sue Ellyn-Rempel
- Entry: 66
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Alexander Klara Difino
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Gwencalon's Aurora Borealis
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Dashing Beach Beauty
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Hilltop's Run Your Own Race RATN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 138
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Glacier The Power Of Mo'Ne
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Cammcastle's Hammertime, U Can't Touch This
- Breed: Boxer
- Name: GCHB Glenmere's You Had Me At Hello At Pristine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 37
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Sheep Creek Azule Of Krisma
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Gold River Silver Bells At Elsmore
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Sodak Western Whirlwind
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 80
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Kbpride Rattlebridge Fergus
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Simpatica Smooth Operator
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Clussexx Reign On
- Breed: Pekingese
- Name: CH Lon-Du Ven-Mar Francisco
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Wayne F. Harmon
- Entry: 71
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Evergreen's Bossa Nova
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's American Royalty
- Breed: Chow Chow
- Name: CH Jidi Legend Just Do It Ivan At Dreamseekers
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB Lin Shan's All Wheel Drive
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sue Ellyn-Rempel
- Entry: 89
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHS Sportingfield's Eclipse I'm A Keeper
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHB Fernbriar Going Italian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.