Metairie Kennel Club, Inc. Kenner, LA 2018-08-05
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 966
Best In Show
- Judge: Ms. Melinda L Lyon
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Melinda L Lyon
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
Junior Showmanship
- Judge: Miss Emily Bisso
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Zoey Prado
- Breed: Beagle (13" and under)
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 225
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH High Ridge He's So Full of Himself
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Miss Emily Bisso
- Entry: 21
- Class: Master
- Name: Alec Clark
- Breed: Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 225
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS El-Al's Lord Of Thunder CA
Sporting Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 191
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 132
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Crown Jewel Valentina of Majenkir
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Criston Athena Richmond
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 159
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS El-Al's Lord Of Thunder CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 71
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's Too Much Is Not Enough
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Klassique's Good Morning Starshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Pamela DeHetre
- Entry: 142
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHP Orwick's Great Expectations
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Entry: 125
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tintan (Mata)
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Lin Shan's Feeling the Future With O-Na-Pei
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH High Ridge He's So Full of Himself
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Joyce A. Vanek
- Entry: 124
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Aubrey's Mystery Date For XIV Karat
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHS Heidelberg's Hanna Bonnie T
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Pine Spring Strikin'em Out At Triplewind
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Wyndemere's Baby U Can Drive My Car CGC TKP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Melinda L Lyon
- Entry: 1
- Breed: Russian Toy
- Name: Gingerbred Olympic Gold RA CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.