Berrien Kennel Club Marshall, MI 2018-08-05
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 837
Best In Show
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Allante's Ladies Love Country Boys
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 15
- Class: Open Junior
- Name: Riley Dean
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: ---
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Allante's Ladies Love Country Boys
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Brielly Cipriotti
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: ---
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Liberty Ross Roi Guns N Roses HSAs CD RE
Sporting Group
- Judge: Mrs. Sandy Gelinas
- Entry: 145
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Summits Fireline Hooked On The Game
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: CH Riverwatch Smokey Mountain Rain
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHB Voyager's Perfect Partner VCD1 UDX OM1 BN GN GO RE JH OA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Entry: 83
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mayapple It Wasn't Me
- Breed: Whippet
- Name: GCH Copperridge's I Love Lucy
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Sidekick's Histoire De Jouets V BriJoLNE CM5
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 222
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Aspire's Awakened One CGCA CGCU TKN
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanhook's This Girl Is On Fire
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHS Trademark's Aphrodite V Kashi BN RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 41
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHB Kebulak Lady Killer
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxheart's Tsarshadow Storm Warning
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Aberdeen Spitfire Building Master V Brownstone
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS MA-YA Shakespeare In Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Christine Salyers Anderson
- Entry: 127
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Maltese
- Name: Mollydear's Bryn Terfel
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Kbpride Rattlebridge Fergus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Entry: 98
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Allante's Ladies Love Country Boys
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Solstice Frostfire CA BCAT
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Whispering Lane's Just Right For Morninglow
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Grafitti's Three Pound Mick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 119
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Liberty Ross Roi Guns N Roses HSAs CD RE
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Coventry Bring On the Reign
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Uretopia N Outrun Bold Venture
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.