Bismarck Kennel Club Bismarck, ND 2018-08-04
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 500
Best In Show
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfells Almost An Angel At St. Johns
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Judy Lowther
- Entry: 11
- Class: Master
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Deborah J. Wilkins
- Entry: 203
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS McQ Time To Crank It Up
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Judy Lowther
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Will Inghram
- Breed: Miniature American Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Deborah J. Wilkins
- Entry: 203
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Dee Little How You Doin
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 103
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS McQ Time To Crank It Up
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Winfree Butterbeer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 62
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Aviva Because
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Deluxe Return On Investment
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Deborah J. Wilkins
- Entry: 105
- Breed: Boxer
- Name: GCHG KT's Friendly Persuasion
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Marinella's Run Devil Run
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Kirche's Let's Go Crazy
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Nashem's Quicksilver CD BN RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 50
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Taliesin Oscar Winner
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Minuteman Justified
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 69
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfell's Almost An Angel At St Johns
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Joie De Vivre Winddancer Stoli My Heart
- Breed: Pug
- Name: GCH Ashlan's Makes Mouths Happy @ Badgerden
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 42
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Edencrest Equity
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendale's Barefoot Bandit
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHB Ajuaq N' Snofire Red Rockz And Blue
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Horizon's Heaven Knows
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 58
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Ponwood's Vladimir
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.