Sturgis Kennel Club Marshall, MI 2018-08-03
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 696
Best In Show
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Breed: Whippet
- Name: GCH Copperridge's I Love Lucy
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Ikon's Cha-Ching
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Christine Salyers Anderson
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Hunter Calvelage
- Breed: Bernese Mountain Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sandy Gelinas
- Entry: ---
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Coventry Bring On the Reign
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Christine Salyers Anderson
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Nora Coddinngton
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sandy Gelinas
- Entry: ---
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHB Happy Trails Watcha Gonna Do With A Cowboy
Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Entry: 109
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Northaven Sandscape Chances Are
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Summits Fireline Hooked On The Game
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHS Whiskeytown Stonehenge Riding Shotgun JH
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Sandy Gelinas
- Entry: 71
- Breed: Whippet
- Name: GCH Copperridge's I Love Lucy
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sura Tell Me Lies Zanza
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Entry: 200
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanhook's This Girl Is On Fire
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Pale Moon's Arctic Chaos
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Aspire's Awakened One CGCA CGCU TKA
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Tanimara's Awesome Irish Creme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Entry: 28
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Breezy's The Heat Is On
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxheart's Tsarshadow Storm Warning
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS MA-YA Shakespeare In Love
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: Jetcity A Dance With Dragons At Kreuzritter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 107
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key Per
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Kbpride Rattlebridge Fergus
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Grellis Top Brass
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Christine Salyers Anderson
- Entry: 77
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Ikon's Cha-Ching
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Targa All Night Dancing
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Majestys Legaxy Another Easy Masterpiece
- Breed: French Bulldog
- Name: Crestagard's Just Call Me James
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sandy Gelinas
- Entry: 101
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH LK Michigan Journey Through Fire At Airan
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Coventry Bring On the Reign
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Arakas Phoenix CGCA
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.