Columbiana County Kennel Club Canfield, OH 2018-08-03
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1462
Best In Show
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeaver
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Macaco's Riande's Irupe
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Francis J. Rood
- Entry: 30
- Class: Open Junior
- Name: Braedy Cooper
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Corrine Miklos
- Entry: 520
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Goldcups Best Kept Secret @ Nitestar
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Francis J. Rood
- Entry: 30
- Class: Open Intermediate
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Corinne Miklos
- Entry: 520
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Ryan's Davis By Speis O Lif
Sporting Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 325
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Crownroyal Chrisand Tea Connection
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Oncore Mykyna Tailgate Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Linda C. More
- Entry: 174
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Jomara's Mystic Heart Of Gold
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Luvakis Shirley's Legen-WaitForIt-dary! Legendary! JC CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 259
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Macaco's Riande's Irupe
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Komondor
- Name: GCH Nagyalma Bbetty Boop
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 221
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Atom De La'pomme
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Christopher T. Moore
- Entry: 148
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Sirius Black Tie Affair
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Guerin Voice Of The Irish
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Marsdon The Maestro
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Orchard Hill Shirmont Back Story
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Mark R. Kennedy
- Entry: 123
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Hillwood Ale Kai Evelene
- Breed: Schipperke
- Name: GCHB Delamer Summer Hotter Than Others
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS E. Clive's Heavy Is The Crown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 193
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majesic Elite Clever Endeavor
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rods Amazing Grace
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Major League
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
- Entry: 5
- Breed: Barbet
- Name: Astrid Biscay's Prized Diamond CM CA CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.