Piedmont Kennel Club, Inc. Greenville, SC 2018-07-26
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1591
Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
Junior Showmanship
- Judge: Ms. JoAnne M Buehler
- Entry: 41
- Class: Open Intermediate
- Name: Katie Wright
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Thomas L. Kirstein
- Entry: 531
- Breed: Golden Retriever
- Name: Liberty Lionswatch Aged 2 Perfection
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 41
- Class: Open Senior
- Name: Caleb Tolley
- Breed: Longhaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Thomas L. Kirstein
- Entry: 531
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS JOVAL Angel's Glory
Sporting Group
- Judge: Ms. JoAnne M Buehler
- Entry: 364
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Christolino
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier's Lightening Strikes Twice
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: squisito's Vincente
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Thomas L. Kirstein
- Entry: 259
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What JC CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Alberto Berrios
- Entry: 264
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Legendary Rockstar CGC CGCA TKN
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Timberknolls Little Slice Of Heaven CD BN RN RI TKN THDA
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Magicwinds River Of Dreams
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 132
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Lord Whittfield From The House of Steele Tennte
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Destineez Wild Blue Yonder
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Jet Aire's Cosmic Discovery
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 198
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wenrick's N Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: Maltese
- Name: GCH Melitica Prima Ballerina Ana Pavlova
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
- Entry: 142
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Champagne Wishes
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Aris Ascension
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: Chow Chow
- Name: CH Royal Red King's Reign
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 218
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeaver
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rods Amazing Grace
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Cajun Creek's Reveille
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.