Duluth Kennel Club Duluth, MN 2018-07-13
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 793
Best In Show
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 29
- Class: Master
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 317
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Oakbrook's Moves Like Jagger CA HIC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 29
- Class: Open Intermediate
- Name: Katelyn Heiman
- Breed: German Shepherd Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 317
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Touche Star Command At Westview
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 184
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Mud Creek Something Royal Del Velant
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Clussexx Never Takes A Holiday
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 94
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Copperidge's I Love Lucy
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Laurel Frankly Speaking Let Me Be Frank
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Trabeiz Hundeleben Philippe Phioppe MW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 124
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Cammcastle's Hammertime, U Can't Touch This
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Sammantic Ramses
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Euzkalzale's Legacy Of Hope
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Abigail De Black Shadow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs.Patricia V. Trotter
- Entry: 59
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' First Class
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Decorum Brilliance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Carol Graham
- Entry: 111
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Simpatica Smooth Operator
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Touche Star Command At Westview
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Kinvaar Buttoned Up The Back
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 75
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Katzenjammer King Of Cool
- Breed: Standard Poodle
- Name: Bar-None Kalan Good And Ready
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's American Royalty
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Onsengeltje N Splash Unearthed
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Carol Graham
- Entry: 114
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG X-Sells Kiss-N-Tell
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Carol Graham
- Entry: 2
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Alvao Do Alto Da Cidreira
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.