Blackhawk Kennel Club, Inc. Belvidere, IL 2018-07-13
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 559
Best In Show
- Judge: Mrs. Wendy Maisey
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Wendy Maisey
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne
Junior Showmanship
- Judge: Peggy Beisel - McIlwaine
- Entry: 4
- Class: Master
- Name: Abagail Van Meter
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Roger Hartinger
- Entry: ---
- Breed: Pug
- Name: GCHG KNGZ Appetite For Destruction
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Peggy Beisel - McIlwaine
- Entry: 4
- Class: Master
- Name: Caroline Clegg
- Breed: Kuvasz
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Roger Hartinger
- Entry: ---
- Breed: Irish Setter
- Name: CH McAuley My Cup Runneth Over
Sporting Group
- Judge: Dr. Ron Spritzer
- Entry: 144
- Breed: English Setter
- Name: GCH Winfield'N Chebaco Just So You Know
- Breed: Vizsla
- Name: CH Foxcrests Cruiser"s Bling Bling Is My Thing SH CA
- Breed: Golden Retriever
- Name: Summit's Westben Kiss and Tell
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Beaconfield Bellagio Beigneit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Wendy Maisey
- Entry: 48
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Lin Shan's Belle Of The Ball
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Gwencalon's Aurora Borealis
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Highland Rim Sugar Man Of Presidio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Roger Hartinger
- Entry: 122
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne
- Breed: Boxer
- Name: GCHG KT's Friendly Persuasion
- Breed: Komondor
- Name: GCH Nagyalma Bbetty Boop
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Rendition's Diamonds Are Forever
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Paula H. Hartinger
- Entry: 42
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: Russell Terrier
- Name: DBF Son of a Preacher Man
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Meadowlake Pay The Piper
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Gingerblu Uh Uh Ooh Keepn A Secret
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Roger R. Hartinger
- Entry: 101
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Springwood's There Is No Try
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Joli's Hey Jude L.
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Paula H. Hartinger
- Entry: 33
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Penchant Phor Pete's Sake At Kalein
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Peggy Beisel-McIllwaine
- Entry: 64
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: CH Secret Scandal AV Vikholmen
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHB Highcroft St. Germaine Wildfire
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Sporting Field's Right Of Succession
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.