Gloucester Kennel Club of Virginia Richmond, VA 2018-06-21
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 871
Best In Show
- Judge: Daniel J.Smythe,Esq
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Bella's Big League
Reserve Best In Show
- Judge: Daniel J.Smythe,Esq
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-Net Rockys Little Dillio
Junior Showmanship
- Judge: Carmen Blankenship
- Entry: 15
- Class: Open Intermediate
- Name: Paige Giebel
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Luis F. Sosa
- Entry: ---
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Evergreen's OH Possum So Awesome
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Carmen Blankenship
- Entry: 15
- Class: Master
- Name: Angela J. Cipriotti
- Breed: Boston Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Luis F. Sosa
- Entry: ---
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Dartan's Firefly At Amorini
Sporting Group
- Judge: Dr Gaereth Morgan-Jones
- Entry: 138
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Clearwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Sea Island's Wrapped Up In Magic
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Seasyde Play Misty For Me With Chesterhope
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Kurly Kreek Hudson's Mayhem
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Gareth Morgan-Jones
- Entry: 128
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Br Lake Park Sullivan
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Aariel's Precious Jewel CGCA BN JC CA TKN RN SEN SBN
- Breed: Whippet
- Name: GCH Bretica 'Lest Thou Forget
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Torquay Star Spangled Banner
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Luis F. Sosa
- Entry: 118
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG River Groves The Name Of The Game
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Von Engel's Designated Driver From Indian Hill
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Skansen's Miss Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: . Thomas L. Yates
- Entry: 103
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHG Ainie Something To Talk About
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Destineez Wild Blue Yonder
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whisybae Haslemere Habanera
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Sandy I. Wheat
- Entry: 115
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-Net Rockys Little Dillio
- Breed: Havanese
- Name: GCH Shatara's & Shira's Figment Of Your Imagination
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Marsdon The Maestro
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Ging's Vagely Noble
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Carmen Blankenship
- Entry: 91
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Bella's Big League
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Sassafras One's Vogelflight Honor To (Eli)
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Sandy Wheat
- Entry: 98
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Briard
- Name: CH Majestique Just My Style
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Carmen Blankenship
- Entry: 3
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.