Sangre de Cristo Kennel Club Albuquerque, NM 2018-06-16
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 573
Best In Show
- Judge: Mr. Rodney R. Merry
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Rodney R. Merry
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-Net Rockys Little Dillio
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Julie Bremser
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Alexia Robles
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Russell L. McFadden
- Entry: 264
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Oxota Riverrun Tangmalangaloo Avalon JC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Julie Bremser
- Entry: 16
- Class: Open Junior
- Name: Spencer Rougemont
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Russell L. McFadden
- Entry: 264
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Envy's World Wonder
Sporting Group
- Judge: Mrs. Claire (Kitty) K Steidel
- Entry: 81
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Newpoint Trace Evidence of Ehrenvogel
- Breed: Golden Retriever
- Name: Copper Creek Rock The Ring
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Nostryffelns Ottima Opera RN BN
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Cashlyn Redpath Monsoon Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Russell L. McFadden
- Entry: 97
- Breed: Ibizan Hound
- Name: Veloz Beyond Expectations
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Aziza's High Roller By Presidio
- Breed: Whippet
- Name: GCH Timberline Red Moon Rising CGC
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Karontara Apollo At Lansdowne
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Lew Olson
- Entry: 95
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Azteca's Sopwith Camel O'Snoflyte
- Breed: Boerboel
- Name: GCHB Fuller's Simply Irrestible FDC CA RATO DN
- Breed: Kuvasz
- Name: CH Onyxbay's Casablanca Guardia Di Palazzo Rio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carolyn Herbel
- Entry: 16
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Mchill's Greenbriar Rocketeer
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: Dakota Rose Dinosaur
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: CH Red Rock Repeat Offender At Ravenclaw
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS Felixville's Skippin CJ Tooloulou
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Lew Olson
- Entry: 106
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-Net Rockys Little Dillio
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHB Ferlin's Mustang Sally
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Spiva's Sunsets and Sangria
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Cuna Del Renacimiento Chispa Del Volcan De Fueg
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 68
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Sera Mar Moon Shadow
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Showtyme's Happy Feet
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Rosan's Go Big Or Go Home CA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 94
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Larklain Flash's Top Hat And No Tail
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Serenci Starfire
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Border Collie
- Name: Desertshore She's No Angel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.