Starved Rock Kennel Club Grayslake, IL 2018-06-14
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 961
Best In Show
- Judge: Mr. David W. Haddock
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David W. Haddock
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mareth K. Kipp
- Entry: 24
- Class: Master
- Name: Rachel Gale Clark
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mareth K. Kipp
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Georgia Killoran
- Breed: Gordon Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Mareth K. Kipp
- Entry: 210
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCH Boris
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth Illusion Slippery When Wet JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Terry M. DePietro
- Entry: 108
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Jomara's Mystic Heart Of Gold
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHB Colisto's Bella
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Raymond E. Yurick
- Entry: 200
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Boxer
- Name: Burlwood's Sophisticated Lady Of Bodan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 162
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' First Class
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Abberann Phelan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard D. Albee
- Entry: 107
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Treasure From Heaven
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Marchwind Sweet Victory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 73
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Loredo's Purple Rain
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 88
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Major League
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Legacy's Man About Town
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Winsome's Bearuty On The Bounty
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Bugaboo's And All That Jazz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.