Greater Daytona Dog Fanciers Association, Inc. Tampa, FL 2018-06-13
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1451
Best In Show
- Judge: Col Joe B. Purkhiser
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Reserve Best In Show
- Judge: Col Joe B. Purkhiser
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Angela Pickett
- Entry: 39
- Class: Master
- Name: Victoria Tarr
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Victoria M. Jordan
- Entry: 398
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Tamarack All That Jazz AJP OAP NA NAJ RE BN DS TKN CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Angela Pickett
- Entry: 38
- Class: Open Intermediate
- Name: Jessica Braatz
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Victoria M. Jordan
- Entry: 398
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Trilogy's Slight Of Hand
Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 262
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Scion Mr. Right for Cbear
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHS Cocoa's A Global Force For Good
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 183
- Breed: Basenji
- Name: Skywalker N Mibre's HTM Mystic Charm
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenanigans
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Springridge Red Dawn's Supermoon Rising JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 221
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Skansen's Miss Me
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Vanderbilt Snowater Pickupline
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHB Timberknolls Shoulda Been A Cowboy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 130
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHG Brywood Heluva Ride
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHG Beauideal Bombay Sapphire
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 248
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Wenrick's N' Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's General Kai Panda
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH MYstic Legion Orion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 202
- Breed: Coton de Tulear
- Name: CH Mi-Toi's I'm Lost In You
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Roxom Del Rey
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Brighton Aris Asension
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 192
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Briard
- Name: CH Majestique Just My Style
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.