Coeur d'Alene Dog Fanciers Coeur D'Alene, ID 2018-05-28
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1055
Best In Show
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Breed: Papillon
- Name: GCH Jareaux Proper Motion Sulean
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Vandra L Huber
- Entry: 22
- Class: Open Senior
- Name: Courtney Sauter
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 349
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Vandra L Huber
- Entry: 22
- Class: Open Senior
- Name: Rylee Carlon
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 349
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHP Dv9K9's Talvi Lahja
Sporting Group
- Judge: Mr. Ken Murray
- Entry: 164
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rush Hill's See Q'Will To Golden Hills
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Shanabrio N Otein's Par One
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Blondheim's Easy Matters
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 124
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Irishbrook's Sonoma Archangel Michael Of Serafim
- Breed: Basset Hound
- Name: CH Baywind Beclove Briea Frozen Assets Of Craigwood
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Prohphecy's Command Preformance Jaada
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 245
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Peace River Rogue You Just Gotta Believe
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Swiss Silhouette's Blue Moon Rising
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHS Sandcastle's Indecent Proposal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Vandra L Huber
- Entry: 99
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Middleshires Walking In Memphis
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine's LBK Living On The Road TKN DS CGC
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Adorabull Black Pearl of Lynwyn
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely What About Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 132
- Breed: Papillon
- Name: GCH Jareaux Proper Motion Sulean
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Cobeauche When You Wish Upon A Star
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Joie De Vivre Winddancer Stoli My Heart
- Breed: Havanese
- Name: GCHB Horizons Hanz Sheer Joy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 93
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CDC
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon
- Breed: Bulldog
- Name: CH Dlanor's Bringin Moxie To D'Vista
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 125
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: CH Hundehaven's Tonka
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Toiabe Mountain Man
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHB Runamuck Himna Arkturus NAJ NA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.