Conejo Kennel Club City of Industry, CA 2018-04-20
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 868
Best In Show
- Judge: Mr. Houston Clark
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Von Forliny Home
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Houston Clark
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Le Petite Prince De La Bete
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 10
- Class: Master
- Name: Alexia Robles
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Olivia Uyeno
- Breed: Labrador Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Larry C Abbott
- Entry: 142
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Golden Empire's Double Action Remington JH
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Trilogy Hot To Trot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 84
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Cu Muirin Townshend Of Eagle
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M&M's Calamity Jane
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Foxglen Takin It To The House
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Sura Fabelhaft Fifth Avenue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 178
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Greybeard BCB Yamada Kuma Go
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Ebony's As Good As It Gets For Highwood
- Breed: Kuvasz
- Name: GCHB Ederra's Dodger Blue of Glacier Creek
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Miss Virginia L. Lyne
- Entry: 59
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Von Forliny Home
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Sunlyn Someone Special
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Dancy's Rough Rider
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Blossom Valley Long Branch Saloon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Vicki L Abbott
- Entry: 159
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Centarra Get Your Game On
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Easy Rider
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Victory's In My Veins
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 112
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Le Petite Prince De La Bete
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendl's Barefoot Bandit
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tintan (Mata)
- Breed: Bichon Frise
- Name: Fairspride Hallmark Habanero
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 123
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Bon Idee's Over The Legal Limit
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Powerhouse's Superstition
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.