Conejo Kennel Club City of Industry, CA 2018-04-19
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 761
Best In Show
- Judge: Mrs. Vicki L Abbott
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Vicki L Abbott
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Von Forliny Home
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Vicki L Abbott
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Olivia Uyeno
- Breed: Labrador Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Vicki L Abbott
- Entry: 7
- Class: Novice Senior
- Name: Dasha Mlinaric
- Breed: Standard Poodle
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Miss Virgina L. Lyne
- Entry: 134
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Silverhill Steel Wheels
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Golden Empire's Double Action Remington JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 71
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M&M's Calamity Jane
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Neudorf's Noble King Etzel
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Foxglen Takin It To The House
- Breed: Saluki
- Name: CH Hajji's One True Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 154
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Highstyles Gabby Girl
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Ebony's As Good As It Gets For Highwood
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Greybeard BCB Yamada Kuma Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 50
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Von Forliny Home
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Dancy's Rough Rider
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHS Rockledge Mr Murphy Of Meath
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Harbour Hill A Christmas Story
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 133
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Centarra Get Your Game On
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Easy Rider
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kulana's Stand By Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Miss Virgina L. Lyne
- Entry: 108
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendl's Barefoot Bandit
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tintan (Mata)
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Durandel Rage Of The Stage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Patricia Ulloa
- Entry: 104
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: Renegade's Pay'n It Forwart At Dawn Heir HSAs
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Montaire Just The Beginning
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Bon Idee's Over The Legal Limit
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Valley Park Serendipity At Bald Ridge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.