Shawnee Kennel Club, Inc. Stephenson, VA 2018-04-07
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 654
Best In Show
- Judge: Llyod Amodei
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA DN CA
Reserve Best In Show
- Judge: Lloyd Amodei
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
Junior Showmanship
- Judge: Danny Seymour
- Entry: 9
- Class: ---
- Name: Olivia Persinger
- Breed: Wirehaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Rosalind Kramer
- Entry: ---
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Danny Seymour
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Sara Kasperitis
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Rosalind Kramer
- Entry: ---
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Joval Opportunity Knocks
Sporting Group
- Judge: Jay Richardson
- Entry: 147
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHG Carolina's Running With The Hare JH JHR CGC
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mar-K's Sunrise At Midnight
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Maidenhead's Renegade
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier's Lightening Strikes Twice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Rosalind Kramer
- Entry: 119
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHB Foxcliffe Master of The Hunt
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jay Richardson
- Entry: 119
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Boerboel
- Name: GCHS Darkwater Oblio BN RN CA CGCA CGCU
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of Game
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr Valeria Ricard
- Entry: 53
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Harewood Blackthorn Onyx
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Caledonian Celestial Tesa Of Wolfpit
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Gleanntan Wrong Way Corrigan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Rosalind Kramer
- Entry: 79
- Breed: Pug
- Name: GCHG Whispering River's Tango Too
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Gings' Vaguely Noble
- Breed: Havanese
- Name: GCH Shatara's & Shira's Figment Of Your Imagination
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Dee Little Choppin Broccoli
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Al Ferruggiaro
- Entry: 44
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Skyline's Path To The Highest Peak OAJ NA
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Crajo's Poster Boy At Spicewood
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: David Anthony
- Entry: ---
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Bill Avram Of Carters Creek
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook's Mischief Maker
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCH Taikatalven Iceland
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Jana Armtage Freelance OA NAJ NF CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.