Apple Valley Kennel Club Victorville, CA 2018-04-07
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 758
Best In Show
- Judge: Mr. Gregory A Anderson
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Greagory A. Anderson
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Easy Rider
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Gregory A Anderson
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Ava Hata
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Gregory A Anderson
- Entry: 10
- Class: Open Junior
- Name: Brielle Villarreal
- Breed: Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Ronald Freeman
- Entry: 108
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Shiloah's Firecracker Miracle Betsy Ross
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Nauvoo Angus Dundee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
- Entry: 132
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M&M's Calamity Jane
- Breed: Whippet
- Name: CH Wonderstruck Jomyr Stand Still Look Pretty
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Allegro's English Lavender
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 163
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Executive Decision
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Ebony's As Good As It Gets For Highwood
- Breed: Samoyed
- Name: CH Bruin's Stillwater Snowstorm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 97
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: CH Bushaway Barnaby Potter
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Millingford Aphrodite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. John Wade
- Entry: 97
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Easy Rider
- Breed: Papillon
- Name: CH Whitestar's Brilliant Diamond Chip
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHS Wenshu In The Midnight Hour
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH C's Already Rusty Tuff
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Janet M. Allen
- Entry: 94
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Showbiz Graybulls New Girl In Town
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players As You Like It
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Janet Fink
- Entry: 88
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Bon Idee's Over The Legal Limit
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Valley Park Serendipity At Bald Ridge
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Woodside's Maxum
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Balenbrae Make Mine Mink
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.