North Country Kennel Club, Inc. Syracuse, NY 2018-04-01
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1117
Best In Show
- Judge: Mr. Robert Rowbotham
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert Rowbotham
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Selena McCLoud
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Royal Miller
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. David L. Kittredge
- Entry: 219
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: Pointer
- Name: CH Seasyde Chise
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Esthete's The Bard Of Avon BN RA SH NAJ NF
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Rancho's Coast To Coast @ Willcare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Whitney J. Coombs
- Entry: 144
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Ina Balin Of Malabo APD
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bretica Brushwood Smokinaffair
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 200
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of Game
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Tugar's Taking On Tyson
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 74
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Lackyle Bairille Dubailt
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHB Seamist Knight To Remember BN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 124
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout Never Say Never
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Fuzzy Farm Devil In Her Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Entry: 151
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHB Timari Telain In No Uncertain Terms
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Turning Stone N Erin's Best Man @ JJ's Royal B
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autimn Hills Superhero
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David L. Anthony
- Entry: 138
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Shadomoon's The Competitive Edge RN CA
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Bill Avram Of Carters Creek
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Grandgables Give'M The Boot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Entry: 2
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Elvis Joli De Feja
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.