Claremore Kennel Club of Oklahoma Claremore, OK 2018-03-31
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1234
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: Maltese
- Name: GCH Ta-jon's Suga Suga How'd You Get So Fly @ Kesanna
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Leah R James
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Rachel Siebold
- Breed: Dalmatian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 403
- Breed: Saluki
- Name: GCH J.A..Y. JP Love Me Tender Blue Nile
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Leah R James
- Entry: 18
- Class: Open Intermediate
- Name: Fenric Towell
- Breed: Lakeland Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 403
- Breed: Cesky Terrier
- Name: GCHB Bluefire Heart Of A Warrior
Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 160
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Master of T Arts
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Scion I'm A Game Changer at Lazy Paws
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Avon Farm Caviar Hi By Absinthe RN CGC CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Catherine Bell
- Entry: 153
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Bo-Bett Made Especially For Debmar
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Quiquen Folklore
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Highland Rim Mr. Duke Ellington Dog House Blues
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: Drakes The One & Only Sir Henry
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Col Joe B.Purkhiser
- Entry: 182
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Cambria's Limited Edition
- Breed: Boerboel
- Name: GCHB Fuller's Simply Irrestible FDC CA RATO DN
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 85
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake & Mystiko Who's That Girl
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Klassique's Good Morning At Starshine
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Buckwheater's Keep Feeling Fascination
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 256
- Breed: Maltese
- Name: GCH Ta-jon's Suga Suga How'd You Get So Fly @ Kesanna
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout White Owl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Murrel Purkhiser
- Entry: 185
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Kunniakas Whizz Bang Whollop
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Acorn & Gumbo's Little Preppy Girl
- Breed: Bulldog
- Name: CH Rocyn's American Hero Of Frontier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Leah R James
- Entry: 212
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Solange La Dolce Vita
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Bayouland's At My Whit's End
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Catherine Bell
- Entry: 1
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Fadista Do Vale De Fermedo
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.