Del Sur Kennel Club, Inc. Valley Center, CA 2018-03-17
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 977
Best In Show
- Judge: Dr. Elliot L. More
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Joval's Diamond In The Sky
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Elliot L. More
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Silverhill Steel Wheels
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Lauren Hay-Lavitt
- Entry: 16
- Class: Open Intermediate
- Name: Ava Hata
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Anthony D DiNardo
- Entry: 193
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Silverhill Steel Wheels
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Comynara Tanner Is The Silver Lining
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH VJK-Myst Classic Style
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Summit's Game Set Match
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Anthony D. DiNardo
- Entry: 135
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Chester Ordaz
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me
- Breed: Basenji
- Name: GCH Jasiri-Sukari Phoebe Gaits
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Foxglen Takin It To The House
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Denise Dean
- Entry: 185
- Breed: Samoyed
- Name: Ali’N Polar Mist Tzarina Ziva of Zhytomyr
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHB Histyle's Gabby Girl Of Twilight
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCHS Karaboudjan's Bonfire Of The Vanities
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Topaz Green Hornet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Janice G Pardue
- Entry: 78
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Joval's Diamond In The Sky
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Diego China Rush
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: CH Bushaway Barnaby Potter
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH D.B.F. Santa Barbara Surfer Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Janice G Pardue
- Entry: 102
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH CoachlightNBauhaus Hear Me Roar
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Namaste Ice And Fire At Summit
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Silvergate Aslan Crown Healer Rafael
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Darrell Vice
- Entry: 115
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Reignon Roselyn
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight Where We Left Off For Amethyst
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB Something Special With Flash@Whiterose
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Xeralane's Bite Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linda M Riedel
- Entry: 97
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Dunhill Will I Am
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Aratone Italia
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Limelight's Vaudevillan
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Harmony's Cadence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.