Mid-Kentucky Kennel Club, Inc. Louisville, KY 2018-03-15
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 2880
Best In Show
- Judge: Eugene Blake
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
Reserve Best In Show
- Judge: Eugene Blake
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Junior Showmanship
- Judge: Jon Titus Steele
- Entry: 30
- Class: Open Senior
- Name: Alec Clark
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 709
- Breed: Toy Poodle
- Name: Bradlene's Hawaiin Guy
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Jon Titus Steele
- Entry: 30
- Class: Open Senior
- Name: Rachel Clark
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 709
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH My Buddy's Legends Are Made Of This
Sporting Group
- Judge: Terry Stacy
- Entry: 498
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Ivywood Fusion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Jon Titus Steele
- Entry: 343
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Robert Shreve
- Entry: 500
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Komondor
- Name: GCH Nagyalma Bbetty Boop
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Toddie Clark
- Entry: 344
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHG Brywood Heluva Ride
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Lackyle Bairille Dubailt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Carolyn Taylor
- Entry: 440
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Bello Embustero Of Composant
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Feel The Burn
- Breed: Brussels Griffon
- Name: Huntwood's Johnny Be Good
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Charlotte Patterson
- Entry: 282
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Pop-a-top Chimera Deal Me In
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Merle Taylor
- Entry: 473
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook's Mischief Maker
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Carolyn Taylor
- Entry: 4
- Breed: Barbet
- Name: Ginkgo De Ellis Lexington
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.