Lancaster Kennel Club, Inc. York, PA 2018-03-15
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1491
Best In Show
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG River Groves The Name Of The Game
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 3
- Class: Master
- Name: Abigal Van Meter
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: ---
- Breed: Whippet
- Name: DC Oxford's Revelstoke At Steamboat Rock
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 3
- Class: Novice Senior
- Name: Nicole Mrzywka
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 3
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Angelheart N Adorabull's Moose On The Loose
Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 308
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Starwood's Reinhard V Dietz CGC
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier's Lightening Strikes Twice
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica And Blueprint's Golden Road
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 204
- Breed: Whippet
- Name: CH Starline's Kurios
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga Bardaxxa The Dragonrider
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 278
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG River Groves The Name Of The Game
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Blackrock Purple Passion
- Breed: Boerboel
- Name: GCHS Darkwater Oblio BN RN CA SCN SIN CGCA CGCU TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 86
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Lismore Once In A Lifetime
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 209
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHG Integra's Something To Skype About
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Picacadil's Dream A Little Dream Of Me RE CGC
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Peter J. Machen
- Entry: 244
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Sandon Wassong Stage Diva
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Hopecrest Marvelous Night For A Moon Dance
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Dynamic And Upton's Huck Finn CGC CA BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 161
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Sketchbook I've Got You Babe CM
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Darth Vader Of Darste
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Legacy's Man About Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.