York Kennel Club York, PA 2018-03-14
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1303
Best In Show
- Judge: Mr. Peter J. Machen
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Peter J. Machen
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Dawn Cox
- Entry: 2
- Class: Open Senior
- Name: Eliza Lindsay
- Breed: English Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Jacqueline M. Rayner
- Entry: ---
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Skyline's Path To The Highest Peak OAJ NA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Dawn Cox
- Entry: 2
- Class: Open Senior
- Name: Nicole Mrzywka
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Jacqueline M. Rayner
- Entry: ---
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Otein's Effervesence
Sporting Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 281
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Starwood's Reinhard V Dietz CGC
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield N Chebaco Just So You Know
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG SandsCape Who's That Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 184
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Pahlavi Running With Scissors
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Dikerdachs Lucky's Bright Shining Star
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 244
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG River Groves The Name Of The Game
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's The One That I Want For Bear N Mind
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Bella Vita's Sambuca Malinari
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 74
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Singing Hills Selah
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Ilanerchfens Henchard Of Castorbridge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Jacqueline M. Rayner
- Entry: 184
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Angelheart N Adorabull's Moose On The Loose
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Rock-Et My World
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 203
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Targa The Conqueror
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHP Kan Sing Ambrier's Manaslu V Altnaharra
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Skyline's Path To The Highest Peak OAJ NA
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Hopecrest Marvelous Night For A Moon Dance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Linda M. Riedel
- Entry: 133
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Breyston's Kismet Fashion Statement
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Darth Vader Of Darste
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Legacy's Man About Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.